Budowa modelu krążownika pomocniczego HMS "Esperance Bay" w skali 1/700

Model:
- AJM Models - HMS Esperance Bay - model testowy
Kleje:
- cyjanoakrylowe (żel i rzadki)
Farby:
- Tamiya
Chemia modelarska:
- seria Navy AK Interactive

Model krążownika pomocniczego HMS "Esperacne Bay" w skali 1/700 firmy AJM Models to kolejny projekt grupowy modelarzy z KPM-u. Mi przypadł do budowy wyżej wymieniony, a Marcin słynnego HMS "Jervis Bay" wsławionego heroiczną walką z pancernikiem kieszonkowym "Admiral Scheer". Na pewno dodatkową motywacją do budowy obu replik była ich oryginalna sylwetka.

Budowa:
Montaż repliki rozpocząłem od odcięcia piłką od „klocków” głównych elementów sterówki, komina i pozostałych nadbudówek. W przypadku sterówki sklejanie poszczególnych elementów wymagało dużej uwagi, aby zachować geometrię i prawidłowy kształt. Następnie dokleiłem drobne elementy wyposażenia i  części fototrawione. Sterówka była skończona. Analogicznie skleiłem komin, pozostałe nadbudówki i armaty kalibru 150 mm.

Z kolei skleiłem maszty główne, maszty ładunkowe wraz z  bomami i bloczkami, był to jeden z bardziej pracochłonnych etapów budowy repliki.  Kolejny etap budowy to wklejenie wcześniej pomalowanych nawiewników, elementów wyposażenia pokładu, relingów, szalup i pontonów. Na  końcu wkleiłem wcześniej przygotowane maszty.

Malowanie:
Producent przewiduje kamuflaż okrętu na rok 1942, kolory w schemacie malowanie odwzorowane są stosunkowo wiernie, starałem się dobrać kolory farb wzorując się właśnie na tym schemacie. Zastosowałem następujące emalie olejne Tamiyi:
- burty: Dark Gray 507A – Tamiya XF 24
- nadbudówki: Very Light Gray MS4A – Tamiya XF2, XF 54
- pokład: Wood Deck Teak – Tamiya XF2, XF 59
- komin: Black – Tamiya XF 1
- corticene – Tamiya XF9
Tym razem zastosowałem ślady eksploatacji bardzo oszczędnie, wykonałem jedynie ślady rdzy spod kluz kotwicznych i rdzę na wysokości linii wodnej.

Olinowanie:
Zastosowałem żyłkę wędkarską i nitkę 0.02 firmy Ushii.

Reasumując żywiczny model  firmy AJM Models ze względu na mnogość masztów, drobnych elementów wyposażenia należy uznać za bardziej wymagający. Natomiast trud włożony w budowę wynagrodzi nam klasyczna sylwetka jednostki oraz nietuzinkowy temat.

 

Dziękuję firmie AJM Models za udostępnienie modelu na potrzeby relacji

 

Marek Filzek

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd