Jak-1b 1 PLM "Warszawa"

Wykorzystane zestawy:
Arma Hobby Jak-1b, Yakovlev Yak-1b Expert Set, Nr kat.: 70027
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakryl,
Farby:
- podkład Black Chaos,
- BilmodelMakers,
- Hataka
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Mr. Mark Setter,
- Vallejo Matt Verniks,

Jeden z pierwszych modeli, które skleiłem tak na "poważnie" z użyciem farby (co prawda tylko białej i czarnej, bo samolot był w kamuflażu zimowym) to Jak-1M z ZTS Plastik. W momencie swojego wydania model na pewno prezentował dobrą jakość i był dużym rarytasem. A dla przypomnienia okres w którym pojawił się na rynku to mniej więcej rok 1980. Dlatego model tego samolotu zawsze pozostawał mi w pamięci. Bardzo więc się ucieszyłem, gdy firma Arma Hobby wypuściła na rynek swoją wersję "Jaczka".

Już pierwszy rzut oka na zawartość pudełka zapowiadał kolejny fajny model, którego składanie będzie rozrywką. Napisałem "składanie" bo elementy są tak dobrze dopasowane, że praktycznie można je poskładać na sucho, bez kleju i będą się trzymać. Szpachlówki użyłem tylko po to aby zaszpachlować ślady łączenia połówek kadłuba.

Zestaw, z którego wykonywałem model to edycja "Expert set" z maskami do maskowania oszklenia i kół oraz blaszkami wyposażenia kokpitu. Wykonałem więc model praktycznie zestawowy, wykonując tylko drobne usprawnienia.

Zacząłem od wykonania płata wraz komorą podwozia. Jest ona wykonana bardzo ładnie i praktycznie nie wymaga zastąpienia zestawami waloryzującymi. W późniejszej fazie uzupełniłem tylko podwozie o imitacje przewodów hamulcowych. W płacie znajduje się też chłodnica oleju, do której producent dostarczył w tym zestawie blaszki.

Wyposażenie kabiny jest bogate jak na tą skale i fakt, że wszystko to dostajemy razem z modelem. Warte podkreślenia jest to, że oszklenie jest przejrzyste i nawet jeśli nie będziemy robili otwartej limuzyny to będzie dobrze widać wnętrze. Elementy wnętrza kabiny wklejamy w burty kadłuba i na górze centropłata. Dokonałem tu dwóch modyfikacji - drążek pilota w Jaku-1 nie jest zwykłym prostym drążkiem jaki jest w zestawie. Bardzie przypomina wolant. Zmieniłem jego kształt. Wykonałem też uchwyt, który znajduje się na grodzi oddzielającej kabinę od komory silnika. Arma Hobby bardzo fajnie rozwiązała sposób budowy tablicy przyrządów. Na blaszkę fototrawioną naklejamy kalkę z zegarami, a na koniec naklejamy jeszcze na to blaszkę ze środkową częścią tablicy. Daje to bardzo plastycznie wyglądający element.

 

Przy okazji robienia zdjęć na tym etapie wyszło, że w popełniłem mały błąd. Fototrawione kółka widoczne na obu burtach kabiny wkleiłem w złej pozycji - powinny być z przodu kabiny a nie z tyłu (jak to widać na zdjęciach). Na szczęście jeszcze na tym etapie można było ten błąd skorygować.

Po wykonaniu wnętrza pozostało już tylko zmontować kadłub i połączyć go z płatem. Przed zamknięciem kabiny trzeba pamiętać o zamontowaniu jeszcze ramy z celownikiem. I dopiero po tym przykleić owiewkę. Pasuje doskonale, wystarczyła odrobina kleju penetrującego aby ją przykleić.

Po zamontowaniu owiewki i jej zamaskowaniu wykonałem jeszcze parę drobnych modyfikacji przed malowaniem. Przy użyciu igły lekarskiej został zrobiony otwór w lufie karabinu maszynowego i w rurce pitota. Na późniejszym etapie w podobny sposób potraktowane zostały rury wydechowe i lufa działa w piaście śmigła. Ta została dodatkowo rozwiercona cienkim wiertłem.

Model został pomalowany w barwach 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" sugerowanymi przez producenta zestawu farbami Hataka. Moja miniatura przedstawia myśliwiec z numerem bocznym "4" na którym latał Edward Chromy. W młodości oprócz sklejenia Jaka z ZTS Plastik przeczytałem jego książeczkę "Uwaga Messerschmitty" z cyklu "Żółty Tygrys". Wybór był więc prosty.

Budowa Jaka-1b produkcji firmy Arma Hobby to czysta przyjemność. Polecam!

A przy okazji małe zestawienie dwóch modeli z Army, dwóch myśliwców z okresu II WŚ. Jaka-1b i Hurricane'a. Nigdy nie sądziłem, że Jak jest tak małym samolotem!

Tekst: Wojciech Sokołowski

 

Partnerzy

           

 

Kluby modelarskie

 

 
       
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!