ORP "Krakowiak" z IBG Models w skali 1:700

Model:
- ORP Krakowiak 1944 Hunt II Class Destroyer Escort IBG Models nr kat. 7003
Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- Tamiya,
- Humbrol,
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Micro SET/SOL,

"Siedemsetka" to nie moja skala, robię modele w 350-tce, ale kiedy IBG Models wprowadził na rynek modele naszych Huntów wzbudziło to moje zainteresowanie, bardzo wysoka jakość w stosunku do ceny plus blaszka z elementami fototrawionymi, co pozwala zbudować bardzo poprawną replikę. Jedyne co mnie powstrzymywało przed budową to woda (model jest w wersji do linii wodnej), nie mam doświadczenia w tej dziedzinie plus wrodzone lenistwo...ale na przeciw wyszła firma JSC reprezentowana przez Bartka Czołoczyńskiego, dzięki ich propozycji wydawniczej powstał mój "okręcik".

1.Budowa:
Części z zestawu są perfekcyjnie dopasowane, żadnych nadlewek, zestaw uzupełniłem o metalowe lufy 102 mm, oraz zestaw żywiczny Boforsów 40 mm z firmy Nico Models, który otrzymałem od Marcina, dzięki. Tradycyjnie maszty i reje wymieniłem na metalowe, zwaloryzowałem "osprzęt" komina, reasumując budowa to sama przyjemność i raptem dwa wieczory pracy.

2.Malowanie:
W zestawie na blaszce nie ma anten radarów, stad zdecydowałem się na wersje Krakowiaka z 1941 r. tuz po wejściu do służby, na dalocelowniku i maszcie nie było jeszcze zainstalowanych anten radarów, a okręt nosił standardowe ciemnoszare malowanie, użyłem emalii olejnej Tamiyii XF 24 - materiały źródłowe OKRETY nr2(2) - kwiecień 2011, oraz uwagi i rendery 3D Waldemara Góralskiego.

3.Waloryzacja:
Tradycyjnie rozjaśniłem wypukle elementy zewnętrzne, naniosłem delikatne element eksploatacji - rdza, szczególnie na wysokości linii wodnej, olinowanie to żyłka UNI - Caenis 20 Den...i tu pierwsza i na szczęście ostatnia "przygoda" przy budowie Krakowiaka, jeden nieostrożny ruch peseta sprawił, że praktycznie zniszczyłem cale olinowanie, musiałem wszystko rozpocząć od nowa, modelarstwo rzeczywiście uczy cierpliwości…

4.Podsumowanie:
Tak jak wspomniałem wyżej zestaw jest bardzo wysokiej jakości, a że w ogóle w moim przypadku powstał to uprzejmość Bartka Czołczyńskiego z JSC, który udostępnił mi podstawkę z realistyczną grafiką wody, dziękuję. Przygoda z moją perwszą "700-tka" to w sumie bardzo przyjemnie spędzony czas a i efekt końcowy uważam za zadowalający.

Dziękuję firmie JSC za udostępnienie akcesoriów na potrzeby relacji.

Marek Filzek

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd